Funkcje trzustki

Trzustka. Funkcje i działanie.

 

Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest podwyższony poziom cukru we krwi (hiperglikemia), zasadniczą przyczyną są defekty w wytwarzaniu insuliny, bądź reakcji organizmu na ten hormon. Insulina jest hormonem odgrywającym bardzo ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Wytwarzana jest przez komórki beta w wyspach trzustki, zwanych „Wysepkami Langerhansa".


 

Funkcje trzustki


  • transport glukozy i aminokwasów do komórek organizmu
  • pobudzenie wytwarzania tłuszczu z nadwyżki węglowodanów
  • stymulowanie komórki do produkcji białek
  • pobudzanie syntezy kwasów tłuszczowych i DNA
  • ułatwianie magazynowania glukozy w wątrobie
  • wstrzymywanie procesu samouśmiercania komórek (apoptozy)

 

Każdy typ cukrzycy przebiega inaczej i charakteryzuje się nieco innym zestawem dolegliwości, a w szczególności zupełnie innym rodzajem leczenia. Aby mieć pełen obraz przyczyn rozwoju i przebiegu cukrzycy warto sobie przypomnieć jakie funkcje pełni trzustka, biorąca aktywny udział w procesach przemiany materii w organizmie.

 

Budowa i działanie


Trzustka składa się z dwóch elementów: części zewnątrzwydzielniczej, czyli trawiennej – wytwarzającej sok trzustkowy, mający zasadowy odczyn który neutralizuje działanie kwasów żołądkowych i odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia, oraz części wewnątrzwydzielniczej czyli hormonalnej – odpowiedzialnej za produkcję insuliny i glukagonu. Wspomniany glukagon działa odwrotnie do insuliny, tzn. zwiększa wytwarzanie glukozy w komórkach wątroby. Bezpośrednim bodźcem do produkcji insuliny jest zwiększenie stężenia glukozy we krwi (najczęściej po posiłku). Przewód transportujący enzymy z trzustki łączy się z jelitem cienkim w połowie dwunastnicy (stanowiącej początek jelita cienkiego).

 

Wstecz Wstecz

 
Projekt i wykonanie: Best Project