Borelioza

BORELIOZA - Objawy Diagnoza Leczenie


O boreliozie powiedziano już bardzo dużo, a mimo to nie ma odpowiedzi na pytanie jak tą chorobę skutecznie diagnozować i jak leczyć,tak aby mieć pewność całkowitego powrotu do zdrowia. W serii artykułów na temat boreliozy prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej choroby.


 

 

Pamiętajmy borelioza to nie wyrok, to tylko diagnoza.
Z boreliozą możemy walczyć.

 


Najważniejsze - Borelioza jest ULECZALNA
Zadzwoń i dowiedz się szczegółów

 

 

 

 

 

 

KLESZCZE 
Choroby przenoszone przez kleszcze - BORELIOZA

 

Wędrówka po lesie w piękny słoneczny dzień działa na nasze samopoczucie kojąco, uspokaja, relaksuje. Otacza nas soczysta zieleń, szum drzew i zapach lasu. Czy mogłoby być piękniej? Zdecydowanie TAK. Pięknie byłoby gdyby przyroda nie była dla nas niebezpieczna, aby nie czyhało na nas niebezpieczeństwo w postaci KLESZCZY, oraz BORELIOZY, którą mogą nas zarazić te małe i niebezpieczne pasożyty. Pamiętajmy, że na kleszcze możemy natrafić nie tylko w lesie, ale i na łące, w parku, a nawet w ogródku obok domu. Niestety musimy zaakceptować fakt, że kleszcze są wszędzie, a ryzyko zakażenia boreliozą jest bardzo duże.


Na świecie żyje ponad 800 gatunków kleszczy, które żerują na prawie wszystkich gatunkach kręgowców. Natura dobrze je wyposażyła do przetrwania. Kleszcze posiadają tzw. narządy Hallera (na pierwszej parze odnóży), dzięki którym są w stanie rozpoznać prawie 50 różnych zapachów, w tym substancje zawarte w naszym pocie oraz w wydychanym przez nas dwutlenku węgla. Kleszcze wyczuwają także ciepło, wibracje oraz zmiany oświetlenia. Również ich aparat gębowy jest świetnie przygotowany do ataku. Ślina kleszcza zawiera całą listę substancji, które działają znieczulająco, hamują krzepliwość krwi oraz działanie układu odpornościowego. Dzięki temu kleszcz może się spokojnie pożywiać na naszym ciele niezauważony prze kilka godzin, a nawet kilka dni.

 

W Polsce dwa najgroźniejsze gatunki kleszczy to:

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje przede wszystkim w wilgotnych lasach, a także parkach miejskich. Wywołuje choroby takie jak borelioza, wirusowe zapalenie płuc, anaplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Kleszcz łąkowy(Dermacentor reticulatus) zamieszkuje lasy, łąki, ogrody. Żeruje na zwierzętach. Może zainfekować naszego czworonoga babeszjozą.
Kleszcze. Ochrona przed kleszczami, czyli o tym jak ubrać się do lasu


  • Pierwsza podstawowa zasada: wybieramy ubrania, które możliwie w największym stopniu okrywają ciało (bluza z długimi rękawami, długie spodnie, buty za kostkę, nakrycie głowy).
  • Druga zasada: należy zaopatrzyć się w środki odstraszające komary i kleszcze. Na rynku jest ich obecnie ogromny wybór. Oczywiście nie zabezpieczają one w pełni, ale mają swój pozytywny wkład w nasze bezpieczeństwo w lesie.
  • Trzecia zasada: po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a ubrania od razu wrzucić do pralki, aby żaden pasażer na gapę nie zaczął maszerować po naszym mieszkaniu.

 


Skuteczne usuwanie kleszczy


Jeżeli natrafimy na kleszcza, który wbił się w ciało, to od razu należy go usunąć. Gdy sami jesteśmy zbyt zdenerwowani to można skorzystać z pomocy pielęgniarki bądź lekarza w ośrodku zdrowia. Trzeba to jednak zrobić jak najszybciej, ponieważ szybkie wyciągnięcie kleszcza zmniejsza ryzyko zarażenia boreliozą. Kleszcza najlepiej usunąć za pomocą pęsety. Należy złapać go jak najbliżej skóry i pociągnąć zdecydowanych ruchem. Wyciągając kleszcza obracamy go lekko w lewo, ponieważ stworzenia te prawie zawsze wkręcają się w ciało w przeciwnym kierunku tzn. prawo. W aptece można kupić do usuwania kleszczy specjalne pęsety i urządzenia działające na zasadzie podciśnienia.

 

Popularne jest usuwanie kleszcza w domowy sposób z wykorzystaniem strzykawki. Obcinamy zaślepioną stronę strzykawki, a tłok wkładamy odwrotnie i już gotowa jest ‘profesjonalna maszyna’ do wyciągania kleszczy. Strzykawka przykładamy do ciała i pociągamy tłok. Różnica ciśnień powinna wyrwać kleszcza delikatnie i szybko, tak aby nie zdążył on zwymiotować i przenieść bakterii do naszej krwi. Miejsce po kleszczu należy dokładnie zdezynfekować za pomocą spirytusu salicylowego bądź wody utlenionej.Po raz pierwszy boreliozę opisano w 1975 roku, kiedy to dzieci z miasteczka Lyme (stąd nazwa zamienna) w stanie Connecticut masowo chorowały na zapalenie stawów. Willy Burgdorfer w 1981 roku zidentyfikował bakterie odpowiedzialną z chorobę, a na jego cześć bakterię tą nazwano Borrelia burgdorferi.

 

Borelioza (inaczej choroba z Lyme, kratownica kleszczowa) wywołana jest przez bakterie należące do krętków Borrelii. Bakterie boreliozy zasiedlają przewód pokarmowy kleszcza oraz jego gruczoły ślinowe i dlatego nawet krótkie przebywanie w skórze może zakończyć się zakażeniem. Jeżeli kleszcz zostanie nieprawidłowo usunięty, bądź zbyt mocno ściśnięty podczas usuwania, wówczas zwraca on zawartość swojego układu pokarmowego wraz z bakteriami wprost do naszej krwi. Dr. Harley i dr. Salvate oceniają, że 15% ludności świata jest zainfekowanych bakterią Borrelii. W niektórych rejonach we krwi aż 90% ludności występuje ta bakteria. Mapa poniżej przedstawia tereny, na którym występują kleszcze.

 

 

W Polsce do rejonów o najczęstszym zachorowaniu należą: Białowieża i woj. Podlaskie, zachodniopomorskie, a także Mazury i Suwalszczyzna. Szacuje się, że odsetek zakażonych kleszczy w różnych rejonach Polski może wynosić nawet 60%.

 

Pamiętaj - Borelioza jest ULECZALNA!!
Zadzwoń i dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

 

Źródło:„Borelioza – choroba groźna, lecz mało znana” (artykuł) dr n. med. E. Gałęziowska „Polska w kleszczach” (artykuł) J. Stradowski

 

 

Jeżeli podejrzewasz zakażenie boreliozą koniecznie:

 

Zainteresowanym przedstawiamy dwa filmy na temat kleszczy i boreliozy

 
Projekt i wykonanie: Best Project